tal, hålla tal, talet, bröllopstal tal, hålla tal, talet, bröllopstal

Specialtalskrivare

Alla hjärtans dag

Avskedstal

Barndop

Begravningstal

Bestman

Bolag: Chefen talar

Bolags- och personaltal

Bröllop, till bruden

Bröllop, till brudgummen

Bröllop, till brudparet

Bröllopsdagar

Bästa vänner

E-postat tal

Examen & Student

Familjer och individer

Fars dag

Fest-och hyllningar

Frieri

Födelsedagar

Förlovning

Gästerna hälsas välkomna

Herr/tjejmiddagar

Inspiration

Invigning

Jul och nyår

Konfirmation

Korta tal

Kräft-surströmmingsskivor

Middagstal

Midsommar

Mors dag

Möhippa

Nationaldagstal

Pension

Skola & Rektor & Lärare

Svensexa

Tacktal

Till kvinnan

Till mannen

Toastmaster & madame

Valborg

Årstider

Återföreningar

Övrigt

***10 tips till talaren

***Beställ ett eget unikt tal

***Toastmasterhandbok

***Toastmasterplanerare

Bli talskrivare hos oss

Länkpartners


 
”Sommaren är lika för alla.” Lärare/rektor talar till grundskoleelever inför sommarlovet.
« Tillbaka

Rubrik: ”Sommaren är lika för alla.” Lärare/rektor talar till grundskoleelever inför sommarlovet.

Kategori: Allmänna avslutningstal

Författare: Andrea Blenda Bruzelius

Pris: 139:-

Texten innehåller 446 ord, tar 3 minuter och 5 sekunder att framföra.



Talet har tidigare sålts till:
Blomstermåla - 15 jun 2010
Trollhättan - 10 jun 2010
Stockholm - 3 jun 2010
Härkmeri - 1 jun 2010
Sala - 21 maj 2010
Furulund - 18 maj 2010
Stabekk - 14 jun 2009
Stockholm - 8 jun 2009
Hofors - 5 jun 2009
Uddevalla - 4 jun 2009
Information och utdrag:



Det här uppmuntrande och seriösa talet är skrivet för att hållas av en rektor/lärare på en grundskola inför en vårterminsavslutning. Temat är att sommaren med sin sol, värme och grönska finns att njuta av för oss alla, oavsett hur vi har det i övrigt. Att gå på sommarlov kan för olika elever innebära olika saker. En del ska åka på semester, andra ska vara hemma. Vissa har föräldrar som arbetar mycket medan andra mammor och pappor kan vara lediga och umgås med familjen. Några elever kanske oroar sig inför sommarlovet, av olika skäl. Detta vet du som lärare/rektor och därför tar du fasta på den positiva upplevelse som faktiskt väntar var och en av eleverna; den som har med årstidens skönhet och överflöd att göra. Avslutningsvis önskar du alla en underbar sommar och ett glatt återseende till hösten.

Talet återfinns även under kategorin "Skola & Rektor & Lärare - Skolavslutning vårterminen". Utdrag ur dess olika delar:

[...]

Oavsett vad ni ska göra, om ni ska resa bort eller vara hemma, så tror jag att ni har längtat efter solen och värmen och att kunna vara utomhus, kanske på stranden eller i skogen.

[...]

Sommarlovet kan vara både underbart och jättetråkigt, beroende på hur man har det i övrigt. Men själva sommaren, allt det vackra och fantastiska som sker i naturen, får vi uppleva allihop,

[...]

Till hösten, då de flesta av oss kommer att ses här igen, kommer vi förhoppningsvis att vara både brunare, piggare och fulla av nya intryck.

[...]

Efter köpet levereras talet direkt på din skärm samt som e-post.
Även om du väljer fakturabetalning levereras talet direkt samt att fakturan kommer direkt som e-brev.


tal, hålla tal, talet, bröllopstal



Spara sidan i dina favoriter | Produktion: Capricorn © Celoit AB | Affiliates | Om cookies